Metoda 5 Why – dlaczego warto?

Metoda 5 Why (5 W/dlaczego) – to jedna z metod rozwiązywania problemów, którą warto znać. Jest ona niezwykle prosta w użyciu i pozwala dotrzeć do źródła problemu, tzw. root cause. Porządne zidentyfikowanie problemu i znalezienie jego prawdziwych przyczyn pozwala uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Metoda ta sprawdza się nie tylko w rozwiązywaniu problemów projektowych, ale świetnie można ją wykorzystać również w życiu prywatnym. Jest szczególnie użyteczna, jeśli problem ma jedną główną przyczynę.

Metoda 5 Why – główne założenia

Twórcą tej metody jest Sakichi Toyoda, założyciel Toyoty. Jej głównym założeniem jest kilkukrotne zadawanie pytania “dlaczego”, które w efekcie ma nas doprowadzić do odkrycia głównej przyczyny rozwiązywanego problemu. Współcześnie metoda ta znajduje zastosowanie jako element koncepcji Kaizen, zakładającej małe ale ciągłe ulepszenia produktu czy procesu i nieustanne zaangażowanie w to pracowników.

Trochę pół żartem, pół serio można powiedzieć, że jest to również ulubiona metoda 3-4 latków, którzy uparcie i dociekliwie cały czas pytają “dlaczego” (a jako mama dwójki maluchów wiem co mówię! 😉 )

Metoda 5 Why w pięciu krokach:

  1. Dokładnie nazwij lub opisz problem.
  2. Zadawaj pytanie “dlaczego” tak długo, aż dotrzesz do sedna problemu. W tym kroku warto podkreślić, że powinno się skupiać na faktach, a nie opiniach i domysłach.
  3. Zaplanuj rozwiązanie i ustal dokładny plan działania, wraz z określeniem, kto odpowiada za który element jego realizacji.
  4. Na bieżąco monitoruj realizację planu działania.
  5. Reaguj i koryguj zaplanowane działania, jeśli nie przyczyniają się do poprawy sytuacji.

Przykład:

metoda 5W

Kiedy można wykorzystać metodę 5 Why?

Metoda 5 Why znajduje świetne zastosowanie podczas retrospektywy. W czasie tego spotkania często wykorzystuje się matrycę, na której wypisuje się te elementy z iteracji lub sprintu, które były dobre i chcemy je kontynuować, te które były złe i nie chcemy ich kontynuować oraz pomysły, które chcielibyśmy wdrożyć. Na tej podstawie generowana jest lista konkretnych działań wraz z przypisaniem do nich osób odpowiedzialnych za ich realizację. Metoda 5 W pozwala przeanalizować to co nie było dobre i znaleźć przyczynę danego problemu. Co więcej, na tej podstawie można lepiej dobrać działania, jakie powinny zostać podjęte, by wyeliminować problem. Polecam spróbować!

Jeśli jesteś zainteresowany innymi metodami, które można wykorzystać w zarządzaniu projektami, zapraszam tutaj.