Najbardziej wpływowe kobiety w branży IT

Jednym tchem możemy wymienić nazwiska najbardziej wpływowych mężczyzn w branży IT. Któż nie słyszał o Stevie Jobsie, Marku Zuckerbergu, Billu Gatesie, czy Larrym Page’u? A to tylko kilka z listy tzw. „klasyków”. A kobiety w branży IT? Co z nimi? Jakie nazwiska możesz wymienić jednym tchem? Czy w ogóle jakieś?

Gdzie te kobiety?

Kobiety - liderki

Według badania opublikowanego w 2021 roku przez Women Who Tech zaledwie 13% firm technologicznych z listy Fortune 500 jest kierowanych przez kobiety. A jak to wygląda w Polsce? Według raportu „Kobiety w zarządach” przygotowanego przez Grant Thornton, w 2020 roku kobiety zajmowały jedynie 8% stanowisk prezesów w spółkach notowanych na GPW, w tym również w firmach IT.

Jako mama dwójki dzieci, często ostatnio rozmyślam nad tematem rozwoju zawodowego kobiet-mam. Z własnego doświadczenia wiem, że to ogromne wyzwanie, by łączyć ze sobą te dwa obszary. Wiem, też że na pewnym etapie rozwój zawodowy kobiet, będących mamami, siłą rzeczy zwalnia, podczas gdy mężczyzn raczej nie… Życie pracującej mamy nabiera szczególnego tempa. Wymaga też większej koncentracji na działaniach. Z pewnością obecnie wiele zmienia się na ich korzyść i jest mnóstwo rozwiązań, ułatwiających kobietom godzenie tych dwóch sfer. Jednak w rzeczywistości nie jest aż tak kolorowo, jak na papierze. Myślę, że to takie kwestie, które trudno wyjaśnić, ale bardzo intensywnie czuje je każda pracująca mama.

Wpływowych kobiety w branży IT

Dlatego dziś chciałam napisać o kobietach w IT, których nazwiska nie są być może aż tak powszechnie kojarzone, jak wspomnianych wyżej mężczyzn, a które osiągnęły nie mniejszy sukces od nich. A wymienić tutaj choćby należy Sheryl Sandberg-dyrektorkę operacyjną Facebooka (Meta), numer 2 po Zuckerbergu do 2022 roku, kiedy to opuściła organizację, czy Ginni Rometty, związaną z IBM-em od 1981 roku do 2020. Przez ostatnie 9 lat była prezeską tego giganta. Kobieta, której inspirującą historię chciałam przybliżyć w tym artykule, nazywa się Susan Wojcicki i ma polskie korzenie.

szklany sufit w branży technologicznej

Susan Wojcicki – 16-ty pracownik Google i nr 16 na liście najbogatszych wg Forbes

Urodziła się w 1968 roku w sercu Doliny Krzemowej, zdobyła wykształcenie humanistyczne i ekonomiczne. Mając 30 lat, kupiła dom w prestiżowej dzielnicy Kalifornii-Menlo Park-i wynajęła garaż dwóm studentom pracującym nad wyszukiwarką internetową. Rok później, podjęła, jak sama mówi, najlepszą decyzję w swoim życiu. Przy okazji była to decyzja budząca wiele kontrowersji i bez wątpienia wymagająca sporej odwagi, a może nawet i odrobiny szaleństwa? O co chodzi? Zrezygnowała z dobrej posady w Intelu, by zatrudnić się w firmie studentów, którym wynajmowała garaż. Wszystko to, będąc w czwartym miesiącu ciąży!

Susan Wojcicki – “matka” Googla

Susan została przyjęta na stanowisko szefowej marketingu firmy Google Inc. Był to wówczas startup, którego nazwa jeszcze nikomu za wiele nie mówił. Co więcej był on obarczony ogromnym ryzykiem i nie generował praktycznie żadnego dochodu. Susan nie miała budżetu na marketing, a jednak to jej dział generował aż 96% dochodów firmy! Wszystko dlatego, że wymyśliła jak spopularyzować wyszukiwarkę poprzez umożliwienie umieszczania jej na dowolnej stronie internetowej.

Youtube i Susan Wojcicki

Jednym z pierwszych jej pomysłów był Google Doodles, czyli okolicznościowa zmiana logo wyszukiwarki. Innym jej pomysłem były reklamy Google AdSense, AdWords, a także Google Analytics. Jako szefowa Google Videos zabiegała o wykupienie platformy YouTube. Transakcja doszła do skutku w 2006, choć wówczas jeszcze trudno było przewidzieć, czy platforma ta odniesie sukces. W 2014 roku Susan została CEO Youtube. Niecały rok później poszła na urlop macierzyński, czym znowu zszokowała część osób ze swojego otoczenia. Bo jak to? Została CEO i idzie na urlop macierzyński?

Kupiony za 1,65 miliardów dolarów Youtube obecnie jest wart około 160 miliardów.

Nie ma wątpliwości, że Susan Wojcicki w sposób znaczący przyczyniła się do rozwoju YouTube i Google.

Jak Susan Wojcicki łączy pracę zawodową z byciem mamą?

Fascynuje mnie w tej historii to, że Susan, oprócz wysokiej zawodowej pozycji jest też żoną i mamą aż pięciorga dzieci! Dzięki jej staraniom urlop macierzyński dla pracownic Google’a został zwiększony z 12 tygodni do 18 tygodni płatnego urlopu. Ta zmiana az o 50% zredukowała odejścia z firmy pracownic, które zostały matkami. Susan jest również znana z podejmowania szeregu działań mających na celu poprawę sytuacji kobiet w branży technologicznej i przeciwdziałaniu zjawisku szklanego sufitu. Sama w jednym z wywiadów wspomniała, że jako pracująca mama nauczyła się robić wszystko szybciej. Skupienie i priorytety wymienia jako kluczowe, by efektywniej wykorzystywać swój czas.

Kobiety w branży IT w Polsce – kilka statystyk

Przy okazji pokusiłam się o sprawdzenie kilku statystyk odnośnie do sytuacji kobiet w branży IT w Polsce. Jak wynika z raportu badania „Kobiety w IT 2023” przeprowadzonego przez No Fluff Jobs we współpracy z Roche Informatics Poland, kobiety zarabiają średnio 4.21% mniej niż mężczyźni na tym samym stanowisku. Najpopularniejsze specjalizacje to: Testing (15%), Project Management (10%) i UX/UI (8%). Jako trzy kluczowe kompetencje w tej branży wymienia się z kolei: umiejętność rozwiązywania problemów (77,4%), pracy zespołowej (73,9%) oraz umiejętności analityczne (63%). Dość spora jest rotacja: w minionym roku 42% kobiet z branży technologicznej zmieniło pracę. Warto jedno zauważyć, że aż około 40% kobiet awansowało. Co czwarta kobieta z branży zarabia między 4,5 a 7 tys. złotych netto. Co piąta kobieta otrzymuje wynagrodzenie w przedziale 7-9,5 tys. złotych netto, a kolejne 15% mieści się w przedziale 9,5-12 tys. złotych netto.

Jeśli chcesz poczytać inne, inspirujące historie, zapraszam tutaj.